Jak się żyje na emeryturze?

[browser-shot url=”http://tueuropa.pl/artykuly/893,112/d,aktualnosci,niemal-3-4-emerytow-jest-niezadowolonych-ze-swojego-poziomu-zycia”]

Grupa Europa świadczy usługi z zakresu ubezpieczeń. Swoją ofertę kieruje już od ponad 20 lat. Szeroki pakiet produktów dostosowany do potrzeb klienta w każdym wieku sprawia, iż Europa cieszy się dużym zaufaniem wśród konsumentów. Firma ta to jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń, która specjalizuje się w sprzedaży produktów we współpracy z bankami. W ostatnim czasie Europa zwróciła uwagę na pewien problem jakim staje się życie na emeryturze. W związku z tym zlecono przeprowadzenie badań, których celem jest weryfikacja poziomu życia dzisiejszych emerytów.

Jednym z kluczowych wniosków jest fakt, iż prawie 3/4 emerytów nie jest zadowolonych z poziomu życia. Co jest tego przyczyną? I gdzie należy szukać wytłumaczenia? Odpowiedzialność za wysokość emerytury biorą przede wszystkim sami ludzie. Jeżeli w wieku produkcyjnym uzyskamy pracę na genialnych warunkach możemy być więcej niż pewni, iż nasza emerytura będzie wysoka, dzięki czemu możliwe stanie się życie w dostatku. Swoją emeryturę musimy planować już od pierwszych dni funkcjonowania na rynku pracy. Okazuje się jednak, iż jedynie 29% emerytów jest zadowolonych z tego jak zaplanowało swoją przyszłość na emeryturze. Ponadto 13% z nich zdecydowało się na podjęcie dodatkowej pracy, by zapewnić sobie godziwe warunki życia. Mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony”- jest to święta prawda, bowiem grupa 15% emerytów będąca przezorną w przeszłości, dziś nie może narzekać na brak środków do życia.

Blisko połowa emerytów (47%) twierdzi, iż z ogromną chęcią podjęłaby pracę zarobkową, jednak nie pozwala im na to obecny stan zdrowia. Nastawienie emerytów do życia jest bardzo negatywne. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ 14% z nich zmuszonych jest do częstego korzysta z finansowej pomocy rodziny czy znajomych. Bez tego większości z nich nie byłoby stać nawet na podstawowe lekarstwa. Duża część tych osób (14%) potrzebuje pomocy finansowej, jednak z różnych powodów nie chce prosić o to znajomych, górę bierze honor i duma. W tak ciężkiej finansowej sytuacji znalazło się wielu emerytów, którzy liczyli na emeryturę z ZUS (34,1%). Duży odsetek osób przyznał się, iż w młodym wieku zupełnie nie myślał o emeryturze i ewentualnych problemach finansowych. Co więcej, oszczędzanie na przyszły czas emerytury nie był możliwy z powodu braków środków.

Reasumując, dzisiejszym emerytom żyje się wyjątkowo trudno. Okazuje się, iż środki finansowe uzyskane z tytułu emerytury nie wystarczają na pokrycie podstawowych wydatków związanych z życiem codziennym. Z badania wynika, iż 13,7% dorabia do emerytury, aby zapewnić sobie godziwe warunki życia. Co więcej, 46,6% emerytów chciałoby podjąć dodatkową pracę jednak z różnych powodów nie może tego uczynić. Zaledwie 39,8% emerytów jest zadowolonych z życia i nie musi dorabiać by zapewnić sobie doskonałe standardy życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *