Uważaj na siebie na drodze

[browser-shot url=”http://media.ergohestia.pl/pr/288929/na-pasach-piesi-pierwsi”]

Rozpoczynający się właśnie sezon jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpiecznym okresem w roku dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Wcześnie zapadające ciemności i coraz słabsza widoczność podczas jazdy wpływają na większą ilość wypadków z udziałem osób poruszających się drodze. Ostrożne i odpowiedzialne zachowanie, o które apeluje przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Ergo Hestia, może w tym przypadku uratować czyjeś życie.

Statystyki z 2013 roku nie są optymistyczne. Na polskich drogach wydarzyło się 9 489 wypadków z udziałem pieszych, w tym 3 400 na ,,zebrach”. Mimo iż co roku wypadkowy bilans ulega poprawie, to wciąż powyższe liczby pozostawiają wiele do życzenia.

Odpowiedzialni za ten tragiczny stan rzeczy są zarówno kierowcy, jak i nieprzestrzegający zasad bezpieczeństwa piesi. Należy pamiętać o tym, że kierujący pojazdem są w stanie zauważyć osobę idącą poboczem dopiero z odległości 30 metrów. Mokra jezdnia lub mijanie innego samochodu zmniejsza tę odległość do 10-15 metrów!

Najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych są kierowcy. Według policyjnych statystyk, w 2013 roku niecałe 9% wypadków śmiertelnych było spowodowanych przez pieszych. Jest to spadek o jeden punkt procentowy. Niezbędną kwestią jest noszenie odblaskowych elementów na swoim ciele, na przykład specjalnych opasek na kurtce. Sandra Jedynak, koordynator #postępyRobię, specjalnego programu edukacyjnego Ergo Hestia, zwraca uwagę, że małe świecące elementy znacząco zwiększają widoczność pieszego po zmroku. Czasami ich założenie może uratować nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *