Uważaj na siebie na drodze

[browser-shot url=”http://media.ergohestia.pl/pr/288929/na-pasach-piesi-pierwsi”]

Rozpoczynający się właśnie sezon jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpiecznym okresem w roku dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Wcześnie zapadające ciemności i coraz słabsza widoczność podczas jazdy wpływają na większą ilość wypadków z udziałem osób poruszających się drodze. Ostrożne i odpowiedzialne zachowanie, o które apeluje przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe Ergo Hestia, może w tym przypadku uratować czyjeś życie.

Statystyki z 2013 roku nie są optymistyczne. Na polskich drogach wydarzyło się 9 489 wypadków z udziałem pieszych, w tym 3 400 na ,,zebrach”. Mimo iż co roku wypadkowy bilans ulega poprawie, to wciąż powyższe liczby pozostawiają wiele do życzenia.

Odpowiedzialni za ten tragiczny stan rzeczy są zarówno kierowcy, jak i nieprzestrzegający zasad bezpieczeństwa piesi. Należy pamiętać o tym, że kierujący pojazdem są w stanie zauważyć osobę idącą poboczem dopiero z odległości 30 metrów. Mokra jezdnia lub mijanie innego samochodu zmniejsza tę odległość do 10-15 metrów!

Najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych są kierowcy. Według policyjnych statystyk, w 2013 roku niecałe 9% wypadków śmiertelnych było spowodowanych przez pieszych. Jest to spadek o jeden punkt procentowy. Niezbędną kwestią jest noszenie odblaskowych elementów na swoim ciele, na przykład specjalnych opasek na kurtce. Sandra Jedynak, koordynator #postępyRobię, specjalnego programu edukacyjnego Ergo Hestia, zwraca uwagę, że małe świecące elementy znacząco zwiększają widoczność pieszego po zmroku. Czasami ich założenie może uratować nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *